Sık sorulan sorular

Mesane nasıl çalışır
Vücudunuz, yemek yediğiniz veya bir şey içtiğiniz her zaman, sıvıları emer. Atık maddeleri bu sıvılardan filtreleyerek ayırmak ve idrara dönüştürmek, bağırsaklarınızın işidir. Böbreklerden yavaşça genişleyen mesaneye sürekli olarak bir akış mevcuttur. Mesane doluyken, beyne, tuvalet ihtiyacını belirten bir sinyal gider. Tuvaletin üzerinde otururken veya ayakta idrar yaparken, beyin büyük mesane kaslarının kasılmasını ve daralmasını sağlar. Aynı zamanda, üretrayı (mesane çıkışı) çevreleyen destek kaslarına (veya pelvik taban kaslarına) rahatlayarak idrarın geçmesine izin verme mesajını iletir.
Çoğu insan mesanesini hangi sıklıkta boşaltır?
Bu durum, gerçekten de yaşınız, beslenmeniz ve genel fiziksel durumunuz gibi faktörlerin yanı sıra şu anda ilaç alıp almadığınıza da bağlıdır. Gün boyunca ortalama dört ila sekiz defa, gece boyunca da zaman zaman idrara çıkma isteği duyarız.
Bakmakta olduğum kişi daha az sıvı alırsa durumu daha iyiye mi gider?
Hayır. Bu durum onların idrarının daha konsantre olmasına ve mesanenin tahriş olmasına neden olabilir. Böylece daha fazla idrara çıkma ihtiyacı duyarlar. Onların normal sıvı miktarlarını almaya devam etmesini veya susadıklarında bir şeyler içmelerini teşvik etmelisiniz. Fakat, sağlıksız olabileceği ve onların hasta olmasına neden olabileceği için aşırı miktarlarda sıvı almamalılar.
Bakmakta olduğum kişi işbirliğine yanaşmazsa ne yapmalıyım?
Hastanız işbirliği yapmaya yanaşmıyorsa, kontrolü altında olmayan bir durumda biraz kontrol sahibi olabilmek için kendini göstermeye çalışıyor olabilir. Bu son derece normaldir. Peki ne yapmalısınız? Şikâyetlerini ve yorumlarını sakin ve sevecen bir şekilde dinleyin. Ardından konuşun ve kendi bakış açınızı açıklayın. Her ikiniz için de işe yarayan yeni yaklaşım ve çözümler bulmaya çalışın. Hastanız iyi bir çözümü kabul etmezse, profesyoneller veya diğer hasta bakanlardan yardım istemekten çekinmeyin.
Hangi TENA ürün türünü kullanmalıyım?
Bu,  bakımını üstlendiğiniz hastanızın fiziksel ve zihinsel durumuna bağlıdır. Doğru ürün, onun rahatlığı ve alt değiştirme sıklığı konusunda büyük bir fark yaratabilir. Farklı bakımı türleri için tasarlanmış tam bir ürün serisi sunmaktayız. Hastanızın ihtiyaçlarına en uygun olanını seçmek için, Ürün Seçicimizi kullanın.
TENA ürünlerini nasıl atmalıyım?
Lütfen kullanılmış TENA ürünlerini çöp kutusuna atın. Bu ürünler, tuvalete atılmak üzere tasarlanmamıştır. Alt değiştirme ve ürünleri atmayı daha da kolaylaştırmak için, banyo veya yatak odanızda kapaklı bir çöp tenekesi bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.
TENA ürünlerini nereden satın alabilirim?
TENA ürünlerini medikal mağazalarda ve eczanelerde bulabilirsiniz. Hem eczaneler, hem de medikal mağazalar geniş bir TENA ürün serisi satarlar. Bir eczanenin belirli bir TENA ürününü satmadığı durumlarda, eczane bu ürünü genellikle sizin için ecza depolarından sipariş edebilir.
 
Lütfen bu web sitesinin Ürünler veya ​​ bir TENA ürün satın alın bölümüne göz atın.
İnkontinans sorunu yaşayan hastanızın bakımı konusunda en iyi bilgi ve yardım kaynağı nedir?
Başlamak için iyi bir yer, burası, yani TENA web sitesidir. Sitemize bir göz atın. Sağlık hizmetleri profesyonelleri ve diğer hasta bakımı sağlayanlardan, evdeki bir akraba veya arkadaşa bakma konusunda pek çok bilgi topladık.
İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) ve inkontinans arasında bir bağlantı var mı?
İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) sık sık idrara çıkma ve ani idrar yapma güdüsüne neden olabilir. Halihazırda İYE sorunu yaşayan bir kişi de örneğin ani veya inkontinansın şiddetinin artması gibi sorunlar yaşayabilir. Yani bir insan aniden belirtileri yaşamaya başlarsa, durumun olası bir nedeni İYE olabilir. 
 
İdrar inkontinansı, her yaştan herkesi etkileyebilse de, bizler yaşlandıkça ve diğer tıbbi durumlarla bağlantı halinde daha da sıklaşabilir. Bu nedenle, idrar inkontinansı yaşayan kişilerin, daha yüksek İYE riskine katkıda bulunabilecek olan ek sorunlar deneyimlemesi nadir rastlanan bir olay değildir. Bazı örnekler arasında mesaneyi tamamen boşaltamama, bağışıklık sistemi fonksiyonlarında azalma ve kronik hastalıklar bulunabilir. 
 
Bakteriler nemli ortamlarda ürediklerinden ötürü, kuru bir yüzeye sahip yüksek kaliteli TENA İnkontinans ürünleri kullanarak İYE kapma riskini azaltın. Yeni bir ürün kullanmadan önce cildi nazikçe temizleyin ve kurulayın. 
 
Dışkı nedeniyle kontaminasyon (kirlenme), yüksek bakteri oranı nedeniyle büyük bir enfeksiyon riski oluşturur. Yani bir kişinin bağırsak inkontinansı varsa, bu o kişinin daha yüksek İYE riski taşıdığı anlamına gelir. 
 
Bu nedenle doğru hijyen rutinleri ve perine bölgesinin bakımının yanı sıra, mesane ve bağırsakların tam olarak boşaltılmasını kolaylaştıran kişiselleştirilmiş tuvalet rutinlerinin de önemi yadsınamaz.