Petra'nın Hikayesi

Petra ve annesinin sırrı

“Annemin sorunu olduğunu, düşme olayı olmasa öğrenemezdim. Şimdi ihtiyacı olan yardımı alabildiği için çok rahat.”
 
“Annem, 50’li yaşlarda son derece dışadönüktü. Eğlenmeyi bilir, çocuklarımı şımartmaya bayılırdı. 
 
Fakat yıllar geçtikçe, bizi görmeye daha nadir gelmeye başladı. Geldiğinde ise ziyaretlerini kısa tutmaktaydı. Sorunun ne olduğunu anlayamıyorduk. Erkek kardeşim ve ben, babamızın ölümünün annemizin davranışındaki değişikliklerin nedeni olabileceğini düşündük. Fakat emin değildik.
 
 Bir gün, hastaneden annemin merdivene takılarak bacağını kırdığını bildiren bir telefon aldık. Bir kaç gün içinde hastaneden çıkabilirdi fakat ayağa kalkana dek bizimle kalması gerekecekti.
 
Annem benden evinden kendisi için bir şeyler getirmemi istedi - bunlara hijyenik kadın pedleri de dâhildi. dönemini geride bıraktığını bildiğim için çok şaşırmıştım. ‘Ara sıra altına kaçırdığını’ ve biraz ‘ped kullanmaya’ ihtiyacı olduğunu söylerken utancından kıpkırmızı oldu. Bunun, bizi daha nadir ziyaret etmesinin de nedeni olduğunu söyledi. 
 
Rahat bir nefes aldığımda ve güldüğümde gözlerine inanamadı. Ona, çocuk sahibi olmuş kadınların çoğu gibi benim de öksürdüğümde veya ağır şeyler kaldırdığımda ara sıra altıma kaçırdığımı anlattım. Kendisi, üç çocuk sahibi olmasına rağmen bunu nedense hiç deneyimlememişti. Ona, doğru inkontinans ürünleri ile kendini çok daha rahat hissedeceğini söyledim, bu ürünler onun kendini daha güvenli hissetmesini sağlayabilir ve kokuları önleyebilirdi.
 
Endişenin annemin yüzünden silindiğini gördüm. Benim kadar genç birinin bile - 35 yaşındayım - inkontinans sorunu olabileceğini ve bundan rahatsız olmadığını bilmek son derece rahatlatıcı olmalıydı. Bu sorunu, daha ilk başına geldiğinde doktora söylemesi ve her ikimiz için de aylarca gereksiz yere endişelenmeyi önlemesi gerektiğini şimdi kabul ediyor.”