Siz Ne Yapabilirsiniz?

Hastanıza inkontinans sorununda yardımcı olun

Henüz bir doktora gitmemişse, gecikmeden bir randevu alın. Hastanızın durumu konusunda mümkün olan her şeyi öğrenmelisiniz. Böylece doğru bir şekilde tedavi olabilirler. 
 
Doktorunuz, hastanızın rahatsız olmasını istemeyecektir. Bu nedenle mevcut en az invazif olan tedaviyi önereceklerdir. Bunlar başlangıç olarak hayat tarzında değişiklikler, fizyoterapi egzersizleri ve tıbbi cihazlardan (aşağıya göz atın) oluşabilir. Bunlar işe yaramazsa, doktor hastanızı bir uzmana sevk edebilir. Uzman, son çare olarak ilaç alma veya ameliyat önerebilir. Fakat hastanıza inkontinans sorununda yardımcı olmak için profesyonellerle birlikte işbirliği yapabilirsiniz.
 
Siz ve hastanız, onlara sorunu konusunda yardımcı olmaya çalışırken utanç hissedebilirsiniz. Bu doğal bir durum. Ne de olsa bu kişisel bir konu. Fakat hastanız için yapabileceğiniz pek çok şey mevcut. Utanma sorununuzu ortadan kaldırabilirseniz, bu durum kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Ve durumu hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek, yaşadığı zorlukları anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece ona ihtiyacı olan desteği sunabilirsiniz.  

Farklı inkontinans türleri için ipuçları

İnkontinans Türleri bölümümüzü okudunuz mu? Bu bölüm, en yaygın bazı mesane zayıflığı türlerini tanımlar. Hastanızın durumu ile uyumlu bir tanım bulabilirsiniz. 
 
Aşağıda özel türleri konusunda yardımcı olabilecek profesyonel ipuçlarını bulabilirsiniz.
Stres inkontinansı konusunda yardım
Her şeyden önce, hastanızın hayat tarzını düşünün. Bir kaç basit değişiklik, büyük ve olumlu bir fark yaratabilir. 
 • Hastanızın yeterince sıvı almasını sağlayın.
  Doğal olarak hastanızın daha az sıvı alması gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat bu durum idrarının daha konsantre olmasına neden olabilir. Böylece mesaneleri tahriş olarak daha aktif hale gelebilir. Hastanızın her zamanki gibi, doğal susama duygusuna göre sıvı almaya devam etmesini öneriyoruz. Bu, idrarın sağlıklı, soluk bir saman renginde olması için yeterlidir. Bekleyebileceğiniz gibi, çok fazla sıvı almak ''idrara çıkma'' dürtüsünü artıracaktır. Bu nedenle sağlıklı bir denge tutturmaya çalışın.

 • Bazı içeceklerden kaçının.
  Bazı içeceklerin diyüretik olduklarını ve tuvalete daha sık gidilmesine yol açabileceklerini unutmayın. Bunlara kafein içeren çay ve kahve ve de alkollü içkiler dâhil olabilir. Hastanızın bu içeceklerin keyfini ara sıra çıkarması onlara zarar vermez. Fakat çok fazlasından da kaçınmak gerekir.

 • Kalori hesaplarına dikkat edin.
  Kilo fazlalığı pelvik kasları zayıflatarak inkontinansa neden olabilir. Bu nedenle, hastanızın zinde kalmasına yardımcı olmak için, sağlıklı, besleyici ve fazla kalori içermeyen bir beslenme düzenine sahip olduklarından emin olun.

 • Sigara içmemesini sağlayın.
  Bakımını üstlendiğiniz kişi sigara içiyor mu? Bu kendi başına mesane zayıflığına neden olmaz. Fakat sigaradan dolayı öksürme, mesaneye baskı sağlayabilir. Bu nedenle hastanızın sigarayı azaltmasını veya bırakmasını sağlamaya çalışın. Bu da sorunlarının yanı sıra genel sağlık durumlarını geliştirecektir. 


 • Egzersize teşvik edin.
  Hastanız kişi hareket edebiliyor mu? Etrafta gezebilmeleri için yardım ediyor musuz? Mesane kontrollerini, yaparak geliştirebilirler. Bilim insanları, hafif ila orta dereceli inkontinans sorunlarının %70'inin, bu yöntemle hafifletilebileceğini veya tedavi edilebileceğini keşfetmiştir. Hastanızın doğru pelvik taban (Kegel) egzersizlerini yapması gerekecektir - düzenli olarak ve üç ila altı ay boyunca. Başlamak için asla geç değil - ister 70'li, ister 80'li yaşlarda olsunlar, belirtileri iyileştirme şansı hala mevcut. Bir uzman, bu egzersizleri doğru olarak yapabilmek için elektrik stimülasyon gibi bazı teknikler önerebilir.
Sıkışma inkontinansı yardımı
Bu duruma zaman zaman aşırı aktif mesane adı da verilir. İsminden de anlaşılacağı gibi, ''idrara çıkma'' konusunda ani ve engellenemez bir istek duyduklarında meydana gelir. İşte hastanıza yardımcı olmanızı sağlayacak bazı ipuçları:
 • Banyoya yetişmede yardımcı olun.
  Tuvalete giden yolun açık ve ulaşımının kolay olduğundan emin olun. Ayrıca, hareketli/kısmen hareketli ve giyinmiş olması durumunda giydiklerinin uğraşması zor kopçalar olmadan kolayca çıkarılabilmesi gerekir.

 • Hastanıza mesane eğitimleri ve egzersizleri konusunda yardımcı olun.
  Sıkışma inkontinansı sorunu varsa, mesaneyi ''yeniden eğitmek'' olasıdır. Bunu yapabilmek için, hastanızı daha büyük miktarlarda idrarı daha uzun süre tutması için teşvik edin. Ve tuvalete daha az çıkması için. Bu da mesanenin, yalnızca yarı dolu olduğu zamanlarda tuvalet ihtiyacını ''abartmasını'' engeller. Yeniden eğitim, zamanla daha da kolaylaşır. yaşayan kişilerin yaklaşık %50'si, bunu denemiş ve etkili olduğunu görmüştür.
Pelvik kaslar için olan Kegel egzersizleri de bazı sıkışma inkontinansı durumlarında yardımcı olabilir.
Karma inkontinans konusunda yardım alın
Hastanız stres ve sıkışma inkontinansının bir birleşiminden mi şikâyetçi? Durum buysa, yapılacak en iyi şey baskın çıkan belirtilere odaklanarak önce onlarla başa çıkmaya çalışmaktır. Hastanızı stres için pelvik taban egzersizlerine veya için mesanede idrar tutma egzersizlerine başlatabilirsiniz. Temel belirtilerinde gelişme görüldükten sonra, diğer belirtileri ele almaya başlayabilirsiniz.
Fonksiyonel ve nörolojik inkontinans yardımı
Fiziksel veya akılsal bir engel, hastanızın tuvalete zamanında gitmesini engelliyor mu? bu durum mesane üzerinde kontrol sahibi olmasını güçleştiriyor mu? Doktorların yardımı olabilir. Fakat onlar yardım edemeseler bile, hastanızın durumunu geliştirebilmek için sizin yapabileceğiniz bazı şeyler mevcuttur.
 
En önemlisi de, iyi ürünleri ile kazaların etkisini azaltmaktır. İyi tasarlanmış inkontinans pedleri ve külotları, kaçırılan idrarı tamamen tutacaktır. Aynı zamanda hastanızın kendini ferah, kuru, temiz ve rahat hissetmesini sağlayacaktır.
 
>TENA ürün serisini keşfedin.
Daha ciddi durumlar için tedbirler
Hastanızın durumuna bağlı olarak, bir doktor veya uzman aşağıdakilerden birini veya birkaçını tavsiye edebilir:
 • Tıbbi cihazlar
  Doktor idrarın tamamını yakalayabilmek için portatif bir torbaya sahip bir sonda (üretraya bağlantı sağlayan bir torba) takabilir. Bu durum, özellikle de hastanızın nekahet döneminde olduğu bir ameliyatın sonucunda ortaya çıkmışsa, geçici bir durum olabilir. Sonda torbalarını değiştirmeniz veya temizlemeniz gerekebilir - bu, öğrenilmesi kolay bir görevdir. Sondanın, idrar inkontinansı için kalıcı bir çözüm değil, prostat büyümesi veya ameliyatının ardından geçici bir çözüm olarak kullanıldığını anlamanız önemlidir.

  Mesane zayıflığı için en yaygın olarak kullanılan cihazlar, emici inkontinans pedleri ve külotlarıdır. İdrar sızdırma ve kötü kokulara karşı koruması için tasarlanmış olan bu ürünler, çeşitli beden ve emicilik seviyelerinde sunulur.

  > TENA inkontinans ürünlerini keşfedin.

 • Son çare olarak: ilaç ve/veya ameliyat
  Mesanenin aşırı aktifliğini azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçlar mevcuttur. Hastanızın sıkışma inkontinansına yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında daha fazlasını keşfedebilmek için, doktorunuzdan sizi bir uzmana sevk etmesini isteyin - bir ürolog veya ürojinekolog gibi.

  Ameliyat inkontinans sorununu halledebilse de, nadir kullanılan bir yöntemdir.
Yardım edebileceğiniz diğer yöntemler
Fonksiyonel sorunu yaşayan hastanıza yardımcı olabilmek için başka neler yapabilirsiniz? Tuvalete giden yolun açık ve ulaşımının kolay olduğundan emin olun. Ayrıca, hareketli/kısmen hareketli ve giyinmiş olması durumunda giydiklerinin uğraşması zor kopçalar olmadan kolayca çıkarılabilmesi gerekir.
Hastanıza en iyisini sunun
TENA'nın hastanızı temiz ve rahat tutabilmek için en etkili çözümü bulmada size nasıl sunabileceğini görün - TENA serimizi burada keşfedin.