Başlangıç

Hasta bakımı yolculuğunuza başlama

Bakım sağlayan bir kişi konumuna geldiğinizde, dünyanız değişecektir. Yeni durumunuz ve karşılaşacağınız zorluklar size özgü olacaktır. Artık üzerinde düşünmeniz gereken önemli sorular var. Bunları cevaplayarak kendinizi önünüzdeki yolculuğa hazırlayabilir ve bu zorlukların üstesinden gelmeye hazır olabilirsiniz.

Sizin için 10 önemli soru

Uygulayabileceğiniz şeyler konusunda bazı önerilerimiz var. Eğer mümkünse, bunları bakımını üstlendiğiniz kişi ile konuşun. Aldığınız karar ne olursa olsun, her ikinizin de bu konuda kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Pratik kontrol listemizi buradan indirin (PDF):
 
 1. Sevdiğiniz kişinin tıbbi durumunu ve belirtilerini tamamen anlıyor musunuz?
  Ne öneriyoruz: Durumu hakkında belli bir fikir sahibi değilseniz, doktoruyla konuşun. Doktora bakımını üstlendiğiniz kişiye ait teşhis, sağlık durumu ve beklemeniz gereken şeyler konusunda sorular sorun. Doktorla farklı bakım türlerini değerlendirin ve bunlardan en iyisini seçin.

 2. Önemli belgelerini ve parolalarını nerede tuttuğunu biliyor musunuz?
  Ne öneriyoruz: İhtiyacınız olacağını düşündüğünüz tüm önemli dosyaları ve belgeleri toplayın. Bunlara banka hesapları, emeklilik hesapları, kasalar, yatırımlar, vasiyetler, krediler ve ilgili PIN numaraları ve parolalar/şifreler dahildir. Bunların tümünü güvenli bir yerde bulundurun.

 3. Aileniz ve arkadaşlarınız hasta bakımı görevinizden haberdar mı?
  Ne öneriyoruz: Onlarla hasta bakımı göreviniz hakkında konuşun. Onlara sevdiğiniz kişinin durumu hakkında bilgi verin. Karşılaştığınız zorluklar hakkında konuşun.
     
 4. Size hasta bakımı görevleriniz konusunda kim yardımcı olabilir?
  Ne öneriyoruz: Yardıma ihtiyaç duyduğunuz görevlerin tümü konusunda bir liste yapın. Aile üyeleri ve arkadaşlardan yardım isteyin. Birlikte bir plan yapın ve sorumlulukları paylaşın. Size destek verebilecek yerel bakım sağlama kaynaklarına başvurun.

 5. Bakımını üstlendiğiniz kişiye ek, özel bir uzman bakımı sunulmasını gerektiren bir hastalık teşhisi koyuldu mu?
  Ne öneriyoruz: Doktorlardan daha fazla bilgi edinin. Teşhisle alakalı uzman bakımı sunabilecek yerel hastane ve klinikler konusunda araştırma yapın.

 6. Sevdiğiniz kişinin ne tür bir sağlık sigortası var?
  Ne öneriyoruz: Sigortaları olup olmadığını ve varsa poliçelerine nelerin dahil olduğunu öğrenin. Ayrıca poliçe belgelerini ve kimlik kartlarını bulun. Tıbbi sigorta kapsamlarını gözden geçirin. Uzun dönemli bakım sigortası hakkında bilgi edinin. Sigorta kapsamında değillerse, yaşadıkları bölgede ne tür bir tıbbi sigorta alabileceklerini öğrenin.

 7. Sevdiğiniz kişi bir diğer kişiye “yasal vekalet” (yani para işleriyle ilgilenme yetkisi) verdi mi?
  Ne öneriyoruz: Sevdiğiniz kişinin belgelerinin yerini bilin. Yasal vekalet konusunda bilgi alın. Ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, sevdiğiniz kişi ile farklı seçenekler hakkında görüşün.

 8. Evde yalnız başına kalması güvenli mi?
  Ne öneriyoruz: Evdeki güvenlik ve rahatlık durumunu nasıl iyileştirmek istedikleri konusunu sevdiğiniz kişi ile görüşün. Evlerinin/kendi evinizin ne kadar güvenli olduğunu kontrol edin. Evin %100 güvenli ve rahat olması için ne tür değişiklikler yapılması gerektiğini belirleyin ve bunları konuşun.

 9. İstekleri ve tercihleri neler?
  Ne öneriyoruz: Mümkünse, sevdiğiniz kişiye nasıl bir bakım almak istediğini sorun. İkinizin nasıl işbirliği yapabileceği konusunu tartışın. İstediklerini onlara nasıl sunacağınızı anlatın.

 10. Kendi bakımınız konusunda neler yapacaksınız?
  Ne öneriyoruz: Kendiniz için nasıl zaman ve enerji yaratacağınıza karar verin. Sevdiğiniz kişinin sağlığına olduğu kadar kendi sağlığınıza da dikkat edin. İyi beslenin, uykunuzu alın ve isterseniz veya ihtiyaç duyarsanız egzersiz yapın. Stres düzeyinizi gözlemleyin ve kontrol altına almaya çalışın.
Yukarıdakilerin hepsini aklınızda bulundurmak ister misiniz? TENA'nın yeni hasta bakmaya başlayan kişiler için pratik kontrol listesini indirin (PDF)