Neler Bekleyebilirsiniz?

Ortak zorluklar

Bir aile üyesi. Sevilen bir kişi. Bir arkadaş.  Onlara bakmak zor olabilir. Fakat bu görevi oldukça tatmin edici de bulabilirsiniz. 
 
Hasta bakanların karşılaştığı 7 yaygın zorluk hakkında bilgilere ulaşın. Ve onlarla başa çıkma konusunda ipuçları edinin.
1. Hisleriniz
Hayat sizi şaşırtabilir. Bu şaşırtıcı olaylara gösterdiğiniz reaksiyonlar da öyle. Hastanıza bakarken, bazen olumsuz şeyler hissederseniz, kendinizi suçlamamaya çalışın. Her ikiniz de, huzursuzluk ve öfke gibi olumsuz duyguları deneyimlemenin normal olduğu son derece yeni bir durum deneyimlemektesiniz.
 
Hislerinizi sorgulamanın yardımı olacaktır. Olumsuz reaksiyonlara neden olabilecek durumlardan kaçınmak için neler yapabileceğinizi düşünün.
 
Hislerinizi anlamakla, daha etkili bir şekilde hareket edebilir ve hastanıza daha iyi bakabilirsiniz.
2. Ruh halindeki değişiklikler
Bir an kendinizi iyi, hemen ardından duygu selinde boğulmuş gibi hissedebilirsiniz. Bu son derece normaldir. Ayrıca hastanızın ruh halinden de etkilenebilirsiniz.
 
Bir bakım sağlayan olarak bu kişiyle yakın bir bağınız bulunmakta. Ruh haliniz, sevgiden öfkeye, iyimserlikten kötümserliğe dönüşebilir. Bu olumsuz duyguları kabullenerek geçmelerine izin vermek en iyisidir. Bunların etkisini, hastanızın bakımına odaklanarak azaltabilirsiniz.
 
İşte bir ipucu: hoş olmayan bir ruh hali yaşadığınızda, bir an için durmayı, derin bir nefes almayı ve nefesi yavaşça vermeyi deneyin. Ayrıca eğer mümkünse, bakımınıza beş dakika ara verebilirsiniz. Bu ipuçlarının her ikisi de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da sizin hastanıza daha iyi bakabilmenizi sağlayacaktır.
3. Yalnızlık
Kendinizi zaman zaman yalnız hissedebilirsiniz. Bu anlaşılır bir duygu. Hislerinizi diğer kişilerle paylaşarak bu yalnızlık hissini yenebilirsiniz.
 
Unutmayın, etrafınızdaki kişiler iyi niyetli olabilir fakat nasıl yardım edeceklerini bilemeyebilir ya da size yaklaşmaktan korkabilirler. Bu nedenle, acıma duygusu yaratmaya çalışmadan hasta bakımı görevleriniz hakkında açıkça konuşun. Sizi dinleyenlerin, hastanıza bakma konusunda size yardım önermesi son derece olası.
4. İletişim sorunları
Birine yardım etmek için onları anlamanız gerekir. Bu da hastanız zihinsel engellere sahipse, örneğin Alzheimer veya bir başka bunama türünü yaşamaktaysa, zor olabilir.
 
Bu tür durumlarda sakin olmayı deneyin. Hislerinizi, karşılıklı olarak birbirinizi anlamaya ihtiyacınız olduğu oranda açıklamaya çalışın veya ondan da  hislerini açıklamasını isteyin.
 
Sabır, yanlış anlamalar ve kötü iletişimin stresini ortadan kaldırabilir. Ve sizin hastanıza daha iyi bakmanızı sağlayacaktır.
5. Zamanın yönetimi sorunları
Hasta bakımından sorumlu olanlar ister istemez birden fazla işi aynı anda halletmek zorundadır.  Zamanınızı daha verimli bir şekilde yönetmek önemlidir. Böylece enerjinizi koruyabilirsiniz.
 
Daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, günlük ve haftalık sorumluluklarınızı planlayın. Temel görevlerden oluşan bir liste hazırlayın ve kendinize zaman ayırın.
 
Daha fazla enerjiye ihtiyacınız varsa, beslenmenizi değiştirerek, yeterli seviyede vitamin aldığınızdan emin olun. Günlük rutininize bir egzersiz seansını dâhil etmeye çalışın - ve daha fazla uyuyun.
 
Bu basit kurallar, size daha olumlu bir tavır vererek enerji düzeyinizi artıracaktır; böylece hastanıza mümkün olan en iyi bakımı sunabilirsiniz.
6. Kendi ihtiyaçlarınızı ihmal etmeyin
Birine bakarken kendinizi unutmanız doğaldır. Öğünleri atlayabilir, daha az uyuyabilir veya daha az egzersiz yaparsınız. Bunların hepsi hastanıza bakmaya daha fazla zaman ayırabilmeniz için.
 
Amabu hastanızın tam tersi bir tepki vermesini sağlayabilir. İyi, etkili bir bakım sunabilmek için çok yorgun veya yetersiz hissedebilirsiniz. Kendinize şunları uygulayarak bakım sağlamayı unutmayın:
  • düzenli yemek yemek,
  • her gece iyi bir gece uykusu uyumak (7-9 saat);
  • düzenli egzersiz yapmak.
Hastanıza sunmak istediğiniz bakımın miktarı ve kalitesi sınırsız olsa da, kendinizi ihmal etmemek önemlidir.
 
Haftalık iş planınızda kendinize biraz zaman ayırmayı unutmayın.
 
Kendinize iyi baktığınız zaman:
  • hastanızın bakımını da daha kolay sağlayacaksınız;
  • olumsuz duyguları önleyecek ve huzursuzluktan kaçınacaksınız;
  • hastanız daha fazla pozitif enerji hissedecek.
7. Çıkmaza girmek
Her hasta bakımı durumunun kendine özgü olmasına rağmen, diğer bakım sağlayanların hikâye ve bakış açılarını keşfederek faydalı içgörüler ve ipuçları elde edebilirsiniz. Neler yaşamakta olduklarını bilmeniz, kendinizi daha az yalnız hissetmenizi ve hasta bakımı becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.
 
> Daha fazla bilgi için Diğer hasta bakımı sağlayanlardan ipuçları bölümünü ziyaret edin.