Alzheimer Hakkında

Hastanız ve alzheimer

Yakınınıza alzheimer teşhisi konduysa, zaten bir doktora danışmış olabilirsiniz. Ancak daha fazlasını öğrenmek her zaman fayda sağlayacaktır. Profesyonel alzheimer organizasyonlarından destek almakta olan sizin gibi pek çok hasta yakını mevcuttur. Aşağıda, Alzheimer Europe‘da sevdiğiniz kişinin durumu ve davranışlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Alzheimer hastalığı

Alzheimer Hastalığı (AH) yavaş yavaş ve geri dönüşsüz olarak beyin hücrelerini yok eden nörodejeneratif bir hastalıktır. En yaygın bunama türü olarak, bunama sorunu yaşayan kişilerin %60-65’ini etkiler. Adını, 1907 yılında, ilk defa hastalığın belirtileri ile beraber amiloid plaklar ve beyindeki nörofibril yumaklar gibi nöropatolojik özelliklerini de açıklamış olan Alman nörolog Aloïs Alzheimer’den almıştır. AH zihinsel ve davranışsal fonksiyonları etkileyerek, akıl karışıklığı, ruh halinde değişiklikler, zaman ve alan konusunda yön bulma yetisini kaybetme ile sonuçlanabilir. Bulaşıcı değildir.
 
AH teşhisi genellikle 65 yaşın üstündeki kişilere konsa da, nadir olarak çok daha genç insanlarda da görülebilir.
 
Hafıza sorunları ve bazı davranışsal becerilerin kısmen kaybı gibi erken belirtiler, hem ilgili kişiler, hem de hasta yakınları tarafından gözden kaçırılabilir. Fakat hastalık ilerledikçe belirtiler daha da fark edilebilir bir hal alarak günlük hayatı etkileyebilir. Giyinme, yıkanma ve tuvalete gitme gibi günlük görevlerde yaşanan pratik zorluklar, gittikçe daha ciddi bir hal alır. En sonunda AH sorunu yaşayan bir insanın, bu tür işlevler için başkalarına bağımlı hale gelmesi muhtemeldir.
AH sağlık konusunda genel bir bozulmaya yol açar ve ölümle sonuçlanır. Hastalık ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıflayacağından ve genellikle boğaz ve akciğer enfeksiyonları riskini artıran bir kilo kaybı yaşanacağından, en yaygın ölüm sebeplerinden biri zatürreedir.
 
Şu anda bilinen bir tedavi şekli bulunmasa da, dünyanın her tarafında yer alan bilim topluluğu, oldukça geniş kapsamlı araştırmalar gerçekleştirmektedir.

Alzheimer hastalığının ana özellikleri

Hafıza kaybı, Apraksi-Afazi-Agnozi, iletişim güçlüğü, kişilik ve davranış değişiklikleri ile fiziksel değişimlerin tümü Alzheimer hastalığının özellikleri arasında yer alır.  
 
Alzheimer-europe.org adresinde daha fazlasını okuyun.