Hasta Olan Yakınımın Akıl Sağlığı Zorlukları Var

Hastanızın ihtiyacı olan destek düzeyi, akılsal sağlıklarının yanı sıra, fiziksel sağlık durumlarına da bağlıdır.
 
İşlerle bir zamanlar olduğu gibi kolayca başa çıkamadıklarını fark edebilirsiniz. Örneğin, bazı şeyleri unutabilirler. Veya tuvalete gitmeyi ihmal edebilirler. Ya da ruh hallerinde dramatik değişiklikler yaşanabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorlarsa, bu bölüm sizin için demektir. Burada, akılsal sağlığı bozulmuş olan hastanıza daha iyi bakabilme konusunda pratik ipuçları alabilirsiniz. Fakat uzman bir doktor görmenizi de tavsiye ederiz.

Hastanız ve kendiniz için bir rutin oluşturma

Hastanız ve kendiniz için bir rutin belirleyin. Bu rutini özellikle ürünlerinin değiştirilmesi sırasında uygulamaya çalışın. Değişimi her gün aynı saatte yaparak kendilerini daha az huzursuz ve daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ve de onları değiştirirken aynı şeyleri söyleyerek ve yaparak. Böylece ürün değişim zamanı geldiğinde neler beklemesi gerektiğini bilecektir. Ve yemek öğünleri, uyku ve televizyon izleme gibi diğer aktivitelerin içinde bu işin yeri ve zamanını da anlayacaktır. 
 
Hasta bakım sorumluluklarınızı bir başkasına devretmek zorunda kalırsanız, rutininizi bu yeni kişinin de bilmesi önemlidir. Hasta bakımında size destek olan diğer kişiler de sizin yaptıklarınızı, günün aynı saatlerinde yapmaya devam ederse, hastanızın kendini rahat hissetmesi daha muhtemeldir.  

Doğru ortamı yaratma

Bu ise hastanızın durumu ve koşullarına bağlı olacaktır. Kendi kendisine yürüyerek banyoya gidebiliyorsa, yolunda engel bulunmamasını sağlayın. Mümkün olan en güvenli ortamı yaratmaya çalışın. Bunu çevrenizi adapte ederek, uygun ürün ve olanakları satın alarak ve kurarak yapabilirsiniz. Amaç, hastanızın alanı rahatça ve güvenli olarak kullanmasını sağlayabilmektir. İşte mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yapmanız gerekenler:
 
  • Hastanızın gitmesinin daha olası olduğu odalardaki zeminleri inceleyin. Bu yerler kaygan mı? Herhangi bir risk yaratıyorlar mı? Durum böyleyse… 
    - Halıların altına kaymaz bant yapıştırın ve inişli çıkışlı veya yırtık halıları ortadan kaldırın. 
    - Banyo ve mutfak gibi yerin ıslandığı yerlerde kaymayı önleyici paspaslar kullanın.
  • - Hastanızın ihtiyacı olan her yere tutunacak trabzanlar koyun, örneğin duş veya banyoda veya tuvaletin yanına.
  • Büyük bir işaret kullanarak banyo kapısının hastanız tarafından kolayca görülebilmesini sağlayın. Ayrıca tuvalet oturağını, görmesi daha kolay olan parlak renkli bir oturakla değiştirmek de isteyebilirsiniz.
  • Banyo veya yatak odasında, kullanılmış ürünleri için kapaklı bir çöp tenekesi bulundurun. Ortamın daha hoş görünmesini ve çöplerin ayakaltında olmamasını sağlayacaktır.
  • Ayrıca, hastanız kendisi tarafından veya sizin tarafınızdan çıkarılması daha kolay giysileri tercih edebilir, mesela bol etekler ve büzgülü pantolonlar gibi. Çıkarılması kolay giysiler, kendisini daha bağımsız hissetmesine yardımcı olur ve bakım işinizi kolaylaştırır.
Hastanızın güvenliğini koruyabilmek adına - onu kaldırmak ve hareket ettirmek dâhil - alabileceğiniz pratik ipuçları için, Evde güvenlik ve Ergonomi bölümüne göz atın.

Hijyenin önemi

Kişisel hijyen, herkesin hayatında önemli bir günlük rutindir. Fakat fiziksel ve akılsal sağlığı bozulmakta olan birine bakmaktaysanız durum bu kadar kolay ve basit olmayabilir.
 
Bunama sorunu yaşayan kişiler, işbirliği yapmayı reddedebilir ve değişikliğe karşı daha fazla direnç gösterebilir. Bu nedenle hastanızın hijyenine dikkat etmek son derece sabır isteyebilir. Onlarla daha uzun süre konuşmalı, onları yıkarken daha fazla zaman ayırmalısınız. İnkontinans ve bunama hakkında daha fazlasını öğrenin. 

Yaşlı cildin bakımı

Sizin de bildiğiniz gibi, yaşımız ilerledikçe cildimiz daha da hassaslaşır ve zarar görmesi kolaylaşır. Bu nedenle, cilt için tahriş ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı, nazik bir hijyen rutini gerekir. Bu durum hastanızın sorunu yaşaması halinde daha da ciddileşir - idrar ve dışkı, cilde zarar verebilir. İleri yaştaki kişilerde iyi bir hijyen seviyesi, yalnızca cilt sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda da hastanızı rahatlatarak kendini temiz, rahat, ferahlamış ve sağlıklı hissetmesini sağlar. Özgüvenini de artırabilir.
 
Cilt bakımının üç adımı vardır: temizleme, iyileştirme ve koruma. Bu adımları kapsayan ve yaşlı cilt için tasarlanmış olan ürünleri görmek için TENA cilt bakım serisine göz atın. 

İnkontinans ürünleri

Bunama sorunu yaşayan kişilerin değişiklikten hoşlanmadıklarını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle bir şeyleri neden yaptığınızı anlayamayabilirler - mesela onlara konusunda yardımcı olmak gibi. TENA inkontinans pedlerinin, normal iç çamaşırı gibi görünmek ve hissettirmek için tasarlanmış olma nedeni budur. Hastanızın bu ürünü giyerken kendini rahat hissetmesini sağlar. Huzurevlerinde çalışanlar da dâhil olmak üzere deneyimli hasta bakıcılar, bize bakımını üstlendikleri, bunama sorunu yaşayan kişilerin, bu ürünleri kullanma konusunda zorluk çıkarmadıklarını anlatmakta. 
 
İnkontinans ürünlerimizi kullanma ve değiştirme konusunda adım adım bir rehber için, değiştirme rehberi sayfamızı ziyaret edin.

Onlara beslenme ve sıvı alımında yardımcı olma

sorunu yaşayan bazı kişiler, fazla sıvı aldıklarından endişe duyarlar - bunun tuvalete gitme isteğini artırmaktan başka bir işe yaramayacağını düşünürler. Bazıları ise daha az sıvı almak isteyebilir. Bu ise idrarın daha da konsantre olmasına ve sağlık bakımından risklerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle hastanızı, doğal susama hislerine göre, normal ölçüde sıvı alması için teşvik etmeye çalışın. 
 
Yemek saatleri önemlidir - yalnızca besleyici yiyecek ve içecekler için değil, aynı zamanda diğerleri ile vakit geçirme fırsatı için. Sizin ve hatta arkadaş ve aile üyelerinin de beraber yemek yemesi iyi olabilir. Arkadaşlığınız, onunla sohbet etmeniz ve gülüp eğlenmeniz, kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ayrıca, yemekleri her gün vaktinde servis etmeye çalışın. 

Diğer insanlarla bağlantıda olduğunu hissetme

Hastanız zihinsel engel ve sınırlı hareket kabiliyeti sorunları yaşamaktaysa, eski hobilerinin keyfini bir zamanlar olduğu kadar çıkaramıyor olabilir. Durumu ne olursa olsun, hala ellerini tutmanızdan, ona sarılmanızdan ve nazikçe konuşmanızdan hoşlanacaklardır. Hastanızla yapabileceğiniz yeni yeni aktiviteler bulmanın faydası olacaktır - eğlenmesini ve iletişim kurduğunu hissettiren aktiviteler. 
 
Hasta bakımında deneyimli kişiler, birlikte küçük şeyler bile yapmanın, hastanızın gününü aydınlatabileceğini söylüyorlar. Hastanız ile yapabileceğiniz aktiviteler konusundaki fikirler için bu bölüme göz atın.

Yardım istemek için beklemeyin

Bakmakta olduğunuz kişi hem bunama, hem de sorunu yaşamaktaysa, durum daha da zordur. Hasta bakımında deneyimli kişiler, diğer insanlardan yardım ve destek almanızı tavsiye eder - aile üyeleri, arkadaşlar, yerel topluluk veya hükümet sosyal hizmetleri gibi.