İş Yükünün Paylaşılması

Yardım istemek doğaldır

Hastanıza bakan birincil kişi olma rolünü üstlenebilirsiniz. Fakat bu, işin hepsini kendiniz yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Arkadaşlarınız ve aileniz, yardım etmeye gönüllü olabilirler - sadece sormanız yeterli olabilir. Bunu yapmazsanız, kimse yardıma ihtiyacınız olduğunu bilmeyecektir. Çekinmeyin. 
 
Destek istemek zayıflık işareti değildir. Aksine, size rahatlamanız için gereken serbest zamanı sunabilir. Ardından sevdiğiniz kişiye bakmak için daha fazla enerjiniz olacaktır. 

Nasıl sormalı

Bu soruyu sormak için iyi bir zaman seçin. Bundan bir aile toplantısı sırasında veya arkadaşlarınızla buluştuğunuzda bahsedebilirsiniz. Veya belki o kişiler hasta olan yakınınıza bakarken sizi gördüklerinde. Ayrıca durumunuz konusunda açık olmayı unutmayın. Diğerleri, yaşadığınız zorlukları ne kadar fazla anlarsa, yardım etme olasılıkları o kadar fazla olacaktır.
 
Aileniz ve arkadaşlarınız, isteseler de nasıl yardım edeceklerini bilemeyebilirler. Bu nedenle görevleri ayrıntılı olarak tartışın ve bunların genellikle basit ve yapması kolay şeyler olduğundan bahsedin.

İş yükünün paylaşılması

Kolay şeylerle işe başlayın - örneğin alışveriş gibi. Diğer kişilerden, belirli zamanlarda belirli görevler konusunda yardım isteyin. Onlara şunları sorun:
 
  • evi temizleme konusunda yardım;
  • alışveriş yapma (ilaç / market alışverişi / yemekler / ev temizleme ürünleri);
  • onlarla arkadaş olmaları için sevdiğiniz kişiyi ziyaret etmelerini rica edin (örneğin kart veya masa oyunları oynamak, yürüyüşe çıkmak veya onlarla film izlemek gibi).

Diğer önemli sorunlar

Herkesin görevlerini belirten bir plan oluşturun. Ve bazı kişilerin, kendi başlarına iş yapmak yerine başkalarıyla çalışmayı isteyebileceğini unutmayın.
 
Yardımcılara, onları fazla sıkıştırmamak için biraz özgürlük tanıyın. Aksi takdirde, her şeyi kontrol altında tuttuğunuzu ve onların yardımına ihtiyacınız olmadığını sanabilirler.

Diğer hasta bakıcılar ile iletişime geçin

İnternetten bir hasta bakıcılar destek grubu bulun. Mahallenizde kendi sevdikleri kişilere bakmakta olan diğerleri ile tanışın. Benzer zorluklar yaşamakta olan kişilerle deneyimler paylaşmak iyi olabilir. Pek çok değerli ipucu edinebilirsiniz.