Yaşlanma ve Mobilite

Hareket kabiliyetini koruyabilme

Hasta yakınınız hala etrafta hareket halinde ise bu çok iyi. Bu, hala biraz bağımsız olduğu ve tuvalete gitme gibi bazı işlevlerini sürdürebildiği anlamına gelir. Bu nedenle, kendine güvenini mümkün olduğunca uzun süre korumak için, hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
 
Diğer taraftan, yaş vücutlarına etki ediyor olabilir. Yaşlandıkça kasların ve eklemlerin zayıflaması normaldir. Koordinasyon ve dengemiz de zayıflayabilir. Bu da eskiden olduğu gibi hareket edemeyeceğimiz anlamına gelir. Bakmakta olduğunuz kişinin de durumu buysa, onlara yardımcı olmak adına yapabileceğiniz bazı şeyler var.  
 
Onların hareketli kalmalarına nasıl destek olabilirsiniz? Bunun bir yolu, onları düzenli olarak egzersiz yapmaları için teşvik etmektir. Hareket ve egzersiz, kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.  Ayrıca denge ile olan sorunları da azaltacaktır. Fakat hasta yakınınızın daha dikkatli hareket etmesi gerekir. Bu nedenle siz, bir arkadaşı veya sosyal görevli, egzersiz yaparken ona destek olabilirse çok iyi olur.
 
Ayrıca, daha rahat hareket edebilmesi için ev ortamının yeterince güvenli olmasını sağlamalısınız. Yaşı ilerlemiş kişilerin kemikleri çok kırılgandır, düşme nedeniyle kolayca kırılabilir. Ayrıca ayakları üzerinde durabilmek için ihtiyacı olan özgüveni de kaybedebilir. Bu nedenle kayma veya düşmelerini imkansız hale getirmeye çalışın.
Hareket edemediklerinde
Hasta yakınınızın hareket kabiliyeti giderek azalabilir. Bu nedenle eskiden kolayca kendi başlarına yaptıkları şeyler konusunda onlara yardım etmeniz gerekebilir - örneğin yataktan çıkma, giyinme veya tuvalete gitme gibi.
Nasıl yardımcı olunur
Bakım sağlayan kişi olarak, hasta yakınızın etrafta hareket etmesini ve bir anlamda mobilite düzeyini korumasını sağlayabilirsiniz. Kolayca hareket edememeleri durumunda, ihtiyaçları olan şeyleri onlar için yapabilirsiniz.
 
Şunlardan emin olun:
  • Evinizin/evinin içinde hareket edebilmeleri için güvenli olduğundan  - bakınız: yaşlılar için evde güvenlik 
  • Kendi başlarına banyoya ve tuvalete gidebildiğinden; bunu yapamadığı takdirde sizden yardım isteyeceğinden;
  • Herhangi bir sorun karşısında kiminle iletişim kurması gerektiğini ve sizin nerede olduğunuzu bildiğinden; 
  • Başlarının dertte olduğu bir anda aramak/çalmak/mesaj göndermek için kolayca erişebilecekleri bir yerde cep telefonu veya bir başka cihaz bulunması.
Ortak bir anlayış noktası bulun
Genellikle tuvalet ihtiyaçlarımızı kimseyle paylaşmayı tercih etmeyiz. Hastanız da size tuvalete gitmesi gerektiğini söylemeye utanabilir. Bu nedenle onların, size yardım istediklerinde haber vermelerini sağlayacak bir yöntem bulmak önemlidir - hislerine saygı duyduğunuzu belirten bir anahtar kelime veya el hareketi gibi.
İnkontinans kazalarını azaltma
İnkontinans kazalarını önlemekle bakmakta olduğunuz kişinin özgüven duymasına yardımcı olabilirsiniz. Hastanızın her gün aynı saatlerde tuvalete gitmesini teşvik etmeye çalışın. Bu da bir alışkanlık yaratarak sorunu yaşama sıklığını azaltabilir.
 
Tuvalete zamanında gitme konusunda zorluk çekmekteyse, tek kullanımlık inkontinans ürünleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Her durum kendine özgüdür; bu nedenle, sevdiğiniz kişi için doğru emicilik düzeyine sahip, en iyi inkontinans ürününü bulmak için bu TENA ürün bulucudan faydalanın.
 
TENA’nın sunabilecekleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için, TENA’nın Avantajları bölümüne göz atın.