Bunamaya Bağlı İnkontinans

Yaygın bir yan etki

Hasta yakınınız  bunama sorunuyla karşı karşıyaysa, hatırladığınızdan farklı bir kişiye dönüşmeleri olasıdır. Özellikle inkontinans sorunu yaşamakta olduğu şu günler, sizin sevginize, bakımınıza ve anlayışınıza en çok ihtiyaç duyduğu zaman. 
 
Hastanız bunama sorunu yaşamaya başlarsa, ne zaman tuvalete gitmesi gerektiğini bilemeyebilir. Kendinizi bu duruma hazırlamalısınız. Kazalar yaşamaya, idrar veya dışkı kaçırmaya başlayabilir. , bunamanın yaygın bir yan etkisidir ve diğer hasta bakanların da fark etmiş olduğu gibi, mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için oldukça sabırlı olunması gerekir.

İnkontinans sorunları ile başa çıkma

Aşağıda ve takip eden sayfalarda, bunama ve sorunu olan hastaların bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu da hasta yakınınızın kendini temiz ve rahat hissetmesini sağlayacaktır. 
Inkontinans ürünleri ve bunama
Bunama sorunu yaşayan biri, neden normal giysi ve iç çamaşırı dışında bir şey giymesi gerektiğini anlayamayabilir. Hastanızın durumuna bağlı olarak, Ona neden pedleri veya külotları kullanmaya başlaması gerektiğini açıkça anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Hastanızın kendini rahat hissetmesi için, bu ürünleri normal hayatlarının bir parçası haline getirme konusunda değişiklikler yapmaya çalışmalısınız. Yatak, sandalyeler ve diğer mobilyaları da koruma amaçlı ürünler kullanmak faydalı olacaktır. Günlük temizlik rutininizi basitleştirecek ve hastanızın ortamının ferah ve temiz kalmasını sağlayacaktır. Daha fazla bilgi için, TENA inkontinans ürün serisini ve hijyen aksesuarlarımızı keşfedin.
Giysilerini değiştirmek nasıl daha kolay bir hale getirilir
Bir kişi sorunu yaşamaya başladığında, genellikle giysilerini daha sık değiştirme ihtiyacı duyar. Fakat bunama sorunu yaşayan bir kişide bu durum daha zordur ve bu kişiler daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilir. İşleri hem sizin hem de hastanız için daha da kolaylaştırmak adına, giydiklerinin kolayca değiştirilebilecek şeyler olmasına dikkat edin. Fermuarlı ve cırt cırt bantlı giysiler, iliklemesi zor düğme veya çıtçıtlardan daha kolay giyilebilir. Değişiklik sürecini daha kolay hale getirirseniz, sevdiğiniz hastanızın kendini huzursuz hissetme veya utanma olasılığı da azalacaktır. Özellikle de yardım olmadan giyinip soyunabiliyorlarsa.
Beslenme değişiklikleri
Hastanızın beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin, genel sağlık durumlarını da geliştirdiğini keşfedebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki, özellikle bunama nedeniyle belirli gıdaları sevmemeye veya sevmeye başlayabilir ve bu tür değişikliklere karşı çıkabilir. Dengeli beslendiğinden emin olmak için, değişiklikler konusunda bir doktor veya diyetisyene danışmak önemlidir. Hastanızın susuz kalmamasını sağlamak önemlidir. Bu nedenle süreklilik sağlamak adına sıvı alımlarını denetleyin.
Evdeki adaptasyonlar
Hastanızın daha rahat etmesini sağlamak için, vaktinin çoğunu geçirdiği odaya/odalara portatif bir tuvalet/lazımlık yerleştirmeyi deneyin. Bunun, özellikle gece vakti tuvalete yetişmek ile ilgili sorun yaşayan kişiler için çok faydası olacaktır.
 
Hastanıza bunu neden yaptığınızı açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Sevdiğiniz kişinin hislerini göz önüne almak ve onlarla, teklif ettiğiniz ve hassas olabilecekleri değişiklikler konusunda konuşmak önemlidir.
Mesane kontrolü için olan ilaçlar
Doktorunuz, idrara çıkma dürtüsünü kontrol altına alabilecek ilaçlar yazabilir. Ya da mesanenin vücuda, idrara çıkmak üzere olduğunu ne sıklıkta haber verdiğini kontrol altına alan ilaçlar. Bu ilaçlar, genel olarak, hastanızın tuvalete yeterince hızlı gidemediği durumlarda ani idrar yapma isteğini azaltırlar.
 
Bu ilaçların, kabızlık veya ağız kuruması gibi yan etkileri olabilir. İlaçların etkisi ve yan etkisi konusunda takipte bulunabilmek için yan etkiler konusunda bilgi aldığınızdan emin olun.
Yıkanma konusunda yardım
Hijyen önemli bir konudur - özellikle de hastanız sorunu yaşamaktaysa. Hastanız bunama nedeniyle yıkanmayı ihmal edebilir ve bu durum, sizin daha fazla destek ve sabır gerektirebilir.
 
> Buradan daha fazla faydalı hijyen ipuçları edinin.