Anna'nın Hikayesi

Anna kayınvalidesiyle arasını düzeltmeyi başarıyor

“Maria zor bir kadın ve sorunu ona açmak kolay değildi. Fakat bu olay başımıza bir daha geldiğinde ona yardım alabileceğimizi söyledim.”
 
“Kayınvalideme bakmak, bir insanın, fiziksel yardım alabilmek için diğerlerine güvenmesinin kendini nasıl hissettirebileceğini anlamama yardımcı oldu.
 
Dergilerden ve internetten sorunu hakkında öğrendiklerim, kadınların dörtte birinin bu sorunu herhangi bir zamanda yaşayabileceklerini farketmemi sağladı. Ve çoğu, durumlarıyla baş edebilmek için günlük olarak yardıma ihtiyaç duymakta - aynı sorunu yaşayan pek çok kişi mevcut!
 
Doktorumuz sorunun son derece yaygın olduğunu söyledi. Maria’nın bu sorunu doktora hiç açmadığını söylediğimde, doktor, mesane sorunu yaşayanların yarısından azının bunu açığa vurduğunu, bu nedenle durumun sık sık tedavi edilemediğini anlattı.
 
Maria zor bir kadın ve sorunu ona açmak kolay değildi. Fakat bu olay başımıza bir daha geldiğinde ona yardım alabileceğimizi söyledim. Durumu fark ettiğimi anlayınca çok sinirlendi fakat utanç duymadığım konusunda ısrar ettim. Onu doktora götürmeden önce biraz sakinleşmesini sağladım.
 
İşler bu noktada iyiye gitmeye başladı. Tuvalete kolay erişimi olmasını sağladık ve doğru bedende koku kontrolü pedlerini tercih ettik. 
 
Ardından, bir kaç ay sonra, tekerlekli sandalyeye mahkûm oldu. Aniden bir hasta bakıcı rolünü üstlenmek zorunda kaldım - bu her ikimiz için de yeni bir durumdu. Günlük yıkanma ve tuvalete gitme rutinleri sırasında gereken yakınlık derecesi son derece zordu - özellikle de kayınvalidem için. Onun kendi kızı olsaydım belki durum kolaylaşırdı fakat bu son derece hassas bir konu. Eşim de yardım ediyordu ama genellikle işini ve cinsiyetini mahrem bölge bakımından kaçmak için bahane olarak kullanıyordu.
 
Maria ve ben, işleri doğru biçimde yapmayı, hata yapa yapa öğrendik. Külotlu çorabını çıkarmasına gerek kalmadan değiştirilebilecek inkontinans pedlerini gün içinde kullandık. Gece içinse, sabahları çabuk ve temiz bir biçimde, yan taraftan yırtılabilecek çıkarılabilecek emici külotları tercih ettik.
 
Maria ve benim utanma duygumuzu yenmemizden son derece memnunum. Onunla geçinmek bu günlerde çok daha iyi.”