Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

Hazırlanma

Hastanızın bakımını doğru bir şekilde yapmak istemeniz çok doğal. Bu da hazırlık yapma ve planlama anlamına gelir. Yapmanız gerekenler:
 
  • Hastanızın durumu hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.
  • Bir eylem planı hazırlayın;
  • Hastanızın evini hazırlayın;
  • İletişim bilgileri ve belgeleri organize edin;
  • Başka kişilerden de destek almaya çalışın ve iş yükünüzü onlarla paylaşın.
 Tüm bunları nasıl yapmanız gerektiği konusunda bir kaç ipucu. Bunlar, hasta bakımınızı çok daha kolay hale getirecektir. 
Öğrenin: Teşhisi anlama
Hastanızın mevcut durumu hakkındaki bilgileri eksiksiz olarak edinmeyi unutmayın. Hastanızda sizi endişelendiren belirtiler fark ederseniz, doktoru veya ilgili diğer tıbbi uzmanlar ile konuşun. Onlardan hastanızın durumunu açıklamalarını isteyin.
 
Bu da hasta bakımınızda kendinize çok daha fazla güven duymanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bakmakta olduğunuz kişiye de faydası dokunacaktır. Erken bir teşhis sayesinde, kendine bir süre daha bakabilir.
 
Bakımını üstlendiğiniz kişi sorunu yaşayan biri mi? İdrar inkontinansı yaygın bir sorundur ve buna birden çok tıbbi durum neden olabilir. Bu konuda öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Ardından, hastanız için doğru çözümleri ve en iyi ürünleri seçebilirsiniz.
 
Durumları hakkında her şeyi bilmek, onlara bakım sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
Bir plan oluşturun
Hasta bakımınızı planlarken geleceği düşünmek önemlidir. Bu da üzerinize aşırı yük binmemesi için zamanınızı planlamanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda hastanızın ihtiyacı olan bakımı doğru zamanda almasını da sağlayacaktır, örneğin ilaçları gibi.
 
Bir hasta bakım planı oluşturmanızı öneriyoruz. Ona nasıl bakım sağlayacağınızı yazarak gelecek bir kaç hafta veya ay içinde yapmanız gereken hasta bakım görevlerinin özetini çıkarın. Böylece planınızı bakmakta olduğunuz kişi ve sizi destekleyebilecek olan kişiler ile tartışabilirsiniz.
 
İşe başlamak için ücretsiz bakım planı taslağımızı (PDF) indirin.
İş bölümünü tartışın
Sorunlarınızı gizlemenin size faydası olmayacaktır. Aksine, sorunlarınız daha da büyüyecektir. Bu nedenle, hastanızın durumu hakkında aileniz ve yakın arkadaşlarınız ile konuşun. Onlara, hasta bakım çalışmalarınız konusunda her şeyi anlatın. Başkalarının da size yardım edebilme olasılığı mevcuttur.
 
Çoğu kişi, hasta bakımı konusunda çok az şey bilir. Aile ve arkadaşlarınız muhtemelen yaşadıklarınız hakkında anlatacaklarınızı dinlemek isteyeceklerdir. Başardığınız iyi şeyleri duyarlarsa, size destek sunmayı teklif etmeleri veya pratik tavsiyelerde bulunmaları daha olasıdır.
 
İhtiyacınız olan şeyi dile getirmeniz ve destek istemeniz asla yanlış bir davranış değildir. Biri size yardım etmeyi teklif ederse, bunu reddetmeyin.
 
Aile ve arkadaşlarınızı hasta bakımınıza dahil etme konusunda faydalı ipuçları için Bakımı Paylaşma bölümüne göz atın.
Evi hazırlayın
Bakmakta olduğunuz kişi ayaklarının üzerinde durmakta zorlanabilir veya yatağa düşebilir. Her durumda, onların evini/sizin evinizi etrafta hareket edebilmeleri için güvenli bir hale getirmek gerekir. Ya da sizin onlara bakarken rahatça hareket edebileceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca, hasta bakan kişi olarak hayatınızı daha da kolaylaştırmak için, bakım sağlama ortamınızın mümkün olduğunca verimli olmasını sağlamak önemlidir.
 
Evde güvenlik bölümümüzden, evi hazırlama konusunda ipuçları edinin.
Önemli bilgileri organize edin
Birine bakım sağlarken organize olmak iyidir. Kendinize güven duymanızı ve geleceğe hazırlanmanızı sağlar.  Bu nedenle iletişim bilgilerini ve belgeleri, onları çabucak bulabileceğiniz bir yerde tutun. Doktorlar, avukatlar ve yerel eczacılar gibi kişilerin iletişim bilgilerinden oluşan bir liste yapmak isteyebilirsiniz.
 
Hastanızın hafızası zayıf mı? Durum buysa, parolalarını bir tarafa yazmayı (ve güvenli bir yerde olmalarını sağlamayı) unutmayın. Arkadaşlar ve aile üyelerinin de bir listesini yapmayı unutmayın.
Destek alın
İnsan olduğunuzu unutmayın, robot değilsiniz. Enerjiniz fazla olsa bile, kendi başına yapabilecekleriniz sınırlıdır.
 
Hastanıza mümkün olan en iyi bakımı sunmak isterseniz, sizi rahatlatacak kişilerle iletişime geçmeye çalışın. Yorulduğunuzda başkaları sorumluluklarınızda size yardımcı olabilir. Size pazar alışverişi, evde temizlik ve benzeri işlerde veya doktor randevularına gidiş gelişlerde yardım edebilirler.
 
Hasta bakım çalışmalarınızı, aile ve arkadaşlarınız ile paylaşmak elbette ki önemlidir. Mümkünse profesyonel yardım almaya çalışın. Örneğin:
  • Size evde destek verecek bir hemşire
  • Evinize yemek getirebilecek bir şirket
  • Size aktivitelerde yardımcı olabilecek yatılı bir arkadaş
Bu mümkün değilse, ilgili devlet dairesinden sosyal bakım yardımı almaya çalışın.