Bozulan Sağlık ile Başa Çıkabilme

Bir kişinin bozulan sağlığı ile başa çıkma

Her birimizin yaşımız ilerledikçe sağlıklı kalmamız harika olmaz mıydı?
Biliminsanları bu iş üzerinde çalışıyor. Fakat onlar bir çözüm bulana dek zaman, vücut ve zihinlerimiz üzerinde etki yaratmaya devam edecek.
 
Hayatınızda, yaşlanmayı ve bozulan sağlık belirtilerini fark etmiş olabilirsiniz. Bu belirtileri anlamak ve onlara dikkat etmek önemlidir. Ardından, hastanızın sağlığını mümkün olduğunca korumak için faaliyete geçebilirsiniz. 
İhmal edilen dış görünüş
Hastanızın görünüşüne özen göstermek önemlidir. Kendilerine bakmayı bıraktılar mı? Saçlarını yeteri kadar sık taramıyor veya düzenli olarak yıkanmıyorlar mı? Onlarla fark ettiğiniz değişiklikler hakkında konuşun. Bunu yapmak için bir neden bulun. Sizi endişelendiren bir durum varsa bunu doktorlarıyla tartışın.
Hafıza kaybı
Yaşlandıkça hepimiz unutkanlaşabiliriz. Fakat hastanız ciddi oranda unutkanlaşırsa, ilgi göstermek önemlidir. Örneğin, sık kullanılan kelimeleri hatırlamakta zorlanıyor mu? Aşina olduğu bir ortamda kayboluyor mu? Yön bulmakta zorlanıyor da olabilir. Bu gibi durumları fark etmek, hastayı iyi tanıdığınız için kolay olacaktır.
 
Belirtiler sizi endişelendiriyorsa, hastanızı, doktorunu görmesi için cesaretlendirin.
Kilo kaybı
Çok mu kilo kaybetti? Çok mu zayıf görünüyor? Bunun çeşitli nedenleri olabilir. İlgili diğer belirtilere dikkat edin. Örneğin, çoğunlukla mutsuz mu görünüyor? Morali bozuksa yemek yapmak istemeyebilir. Veya iştahını kaybetmiş ve yeterli beslenemiyor olabilir. Tat veya koku duyularını mı kaybetti? Bu iştahını da etkileyebilir.
 
Hastanızın kilo kaybı konusunda endişe duyuyorsanız, bir doktor kontrolünden geçmesini sağlayın.
Moral bozukluğu
Yaşı ilerlemiş kişilerin zaman zaman daha huysuz olmaları doğaldır. Fakat sürekli olarak mutsuzlarsa, nedenini öğrenmek önemlidir. Hastanız sürekli mutsuzsa, onunla konuşun. Ona nelerden rahatsız olduğunu sorun. Ardından bir terapisti görüp görmemesi gerektiğine karar verebilirsiniz.
 
Hastanızda yaşlanma ve bozulan sağlık belirtileri fark etmiş olabilirsiniz. Bu belirtileri anlamak ve dikkat etmek önemlidir. Ardından, hastanızın sağlığını mümkün olduğunca korumak için faaliyete geçebilirsiniz.
Cildin bozulması
Hastanız inkontinans sorunu yaşamaktaysa, cilt sağlıklarına dikkat edin. İdrar cilt üzerinde reaksiyon göstererek cildi irite edebilir ve bozulmasına neden olabilir. Ayrıca ileri yaştaki yetişkinlerin cildi, daha hassas ve tahrişe yatkındır. Bu da zarar görme riskini artırır.
 
Cilt bozulması için en iyi çözüm, cildi temiz tutmaktır. İdeal olarak, TENA cilt bakım serisinden bir ürün gibi nazik bir temizleyici kullanın - bu seriye, hassas, yaşlı cildi iyileştiren ve koruyan bir temizleme kremi de dâhildir.  Ardından hafif bir losyon veya tahriş/kaşınma/kızarıklık önleyici bir krem uygulayabilirsiniz.