Bakım sağlama terim listesi

Inkontinans bakım kurallarının terimler listesi

Doktorunuz veya eczacınız, alışkın olmadığınız bir terim kullanırsa veya bir ambalajın üzerinde daha önce rastlamadığınız bir şey okursanız, faydalı açıklamalarımız için terimler listemize göz atın.

Dışkı kaçırma

Bu tür inkontinans, istemeden dışkı kaçırma anlamına gelir.

Enürezis

(Yatak ıslatma olarak da bilinen) enürezis, yatakta istemeden idrar kaçırmaya verilen addır. Gece uyurken meydana geldiğinde ona gece işemesi adı verilir.

Erkek inkontinans pedleri

Bunlar, erkekler için özel tasarlanmış inkontinans pedleridir. TENA® erkek inkontinans pedleri, sıkı ve daha güvenli bir kullanım için erkek vücudunun hatları ile uyumlu, kap şeklinde ergonomik bir tasarıma sahiptir. Yapışkan bant sayesinde sabitlenebilir Külot tarzı erkek iç çamaşırları ile birlikte giyilmelidir. Hafif ila orta seviyede erkek inkontinansı için idealdirler.

Fonksiyonel inkontinans

Fiziksel veya zihinsel engeller nedeniyle ortaya çıkan zorluklar dolayısıyla banyoya zamanında yetişememeye verilen addır. 

Hasta altı serme bezleri

Yatak koruyucu örtü olarak da bilinen hasta altı serme bezleri, geniş, emici pedlerdir. Bunlar, yatak, sandalye ve mobilyalar gibi oturabileceğiniz veya uzanabileceğiniz yüzeyleri korumak üzere tasarlanmıştır. TENA® Hasta Altı Serme Bezleri, farklı ölçü ve tasarımlarla sunulur.

Havlular

TENA® inkontinans havluları ve yıkama bezleri, yetişkinler için özel ölçülere sahiptir. Bunlar cildi nazikçe temizlemek ve rahatlatmak için kullanılır.

İdrar kaçırma

Aynı zamanda mesane zayıflığı veya idrar inkontinansı olarak da bilinir. Bu, bir kişinin mesane kontrolü konusunda zorluk çektiği anlamına gelir. Bu da istemeden idrar kaçırmalarına neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

İdrar Yolu Enfeksiyonları, idrar yoluna giren bakteriler sayesinde meydana gelir. Aşağı bölgede yer alan bir idrar yolu enfeksiyonu, siyek ve mesanede yer alır. Tedavi edilmezse üretralardan bir veya birden fazla böbreğe sıçrayabilir.  Bu tür enfeksiyona Yukarı İYE adı verilir. 

İnkontinans

Mesane ve/veya bağırsak kontrolünün istemeden kaybedilmesi

Karma inkontinans

Gerçek anlamda karma belirtilerden oluşur. Bu durum, genellikle stres inkontinansı (aşağıya bakın) ve sıkışma inkontinansının bir karışımıdır (aşağıya bakın). Her iki türden inkontinans sorununa sahip olduğunuzda bunlardan biri genellikle diğerinden daha fazla soruna yol açar. Sizin de durumunuz buysa, önce en sık görülen belirti ile başa çıkmaya çalışın.

Külot bez

Külot bez terimini, erkekler ve kadınlar için olan inkontinans külotlar için kullanmaktayız. TENA® külot bezler, normal iç çamaşırları gibi giyilip çıkarılmak üzere tasarlanmıştır. Bunlar, orta ila yoğun inkontinans koruması sağlarlar.

Menopoz

Regl faaliyetlerinin kalıcı olarak durduğu dönem

Miktürisyon

İdrar yapma faaliyeti (idrar boşaltma veya yapma)

Miktürisyon sonrası sızıntı

Bu durum, mesanenin (üretra) tamamen boşalmadığı ve idrar yapmadan sonra sızdırmaya devam ettiği zamanlarda yaşanır. Pelvik taban kaslarının zayıf olması durumunda yaygındır.

Nörolojik mesane bozuklukları

Hastalık sonucu olarak sinirlerde meydana gelen zarar, beyin ve mesanenin iletişim kurma yöntemini etkileyebilir. Bu da mesaneyi kontrol edememe veya onu tamamen boşaltamama sorununa yol açar.

Ped ve Külot Sistemi

Birlikte giyilmek üzere tasarlanmış, iki parçalı mesane pedi ve külot sistemi ürünleri. Pedler, tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir TENA® inkontinans külotlarıyla birlikte kullanıldığında vücuda tam oturma sağlayarak, daha kolay gizlenebilirler. Bu ürünler, orta ila yoğun inkontinans koruması içindir.

Pedler

Çok hafif ila yoğun idrar kaçırma sorunları ve kadınlarda inkontinans ihtiyaçları için tasarlanmıştır. Çoğu TENA® pedleri tekli ambalaj içerisindedir ve normal iç çamaşırlarına takılabilmesi için yapışkan bir banda sahiptir.

Pelvik kaslar

Pelvik taban kasları, ön taraftaki kasık kemiğinden, arka taraftaki omurganın uç kısmına dek bacaklarınızın arasında geniş bir yay oluşturur. İdrar kaçırmamak için, pelvik taban kaslarının yardımına ihtiyaç duyarız. Bu önemli kaslar, idrar ve dışkı tutma konusunda bize yardımcı olur.

Pelvik taban egzersizleri

Pelvik taban kaslarının kasılması ve bırakılması yoluyla yapılan egzersizlerdir. Kasların güçlendirilmesi ve idrar yolu kapanışı basıncını artırma amacı taşırlar.

Prostat

Erkeklerde mesanenin alt tarafında bulunan ve üretrayı çevreleyen bez. Meninin vücuttan dışarı atılması sırasında bir sıvı üretir. Bazen daha yaşlı erkeklerde bu bez fazla büyüyerek idrar kanalını tıkar. Bu durumun belirtilerinden biri, idrar akışındaki zayıflıktır.

Sıkışma inkontinansı

İdrar kaçırmanın yaşandığı aşırı aktif mesane olarak da bilinen bu durum, erkeklerde en sık yaşanan durumdur. Ani bir idrar yapma güdüsü hissedersiniz ve mesane istemeden idrar kaçırmanıza neden olur. Bu ani his, tuvalete zamanında gitmeyi engeller ve miktürisyon veya mesanenin tamamen boşalması arasında küçük, sık yaşanan sızıntılara neden olur. Örneğin prostat büyümesi, idrar yolu enfeksiyonu, kahve veya enerji içeceklerinin tüketimi, böbrek taşları, menopoz sonrası hassas zar, sarkma veya yumurtalık tümörü gibi jinekolojik durumlar veya kabızlık gibi faktörler de buna neden olabilir.

Stres inkontinansı

Öksürme, hapşırma, gülme, egzersiz veya ağır kaldırma gibi ani fiziksel çabalarla ortaya çıkan inkontinans. Genellikle küçük miktarlarda idrar sızıntısı yaşanır ve durum, genellikle pelvik taban kaslarının zayıflaması ile ilgilidir.

Taşma inkontinansı

Bu durum, genellikle bir tıkanma veya sinirsel zarar sonucu ortaya çıkan, sürekli veya aralıklı bir idrar akıntısıdır. Taşma inkontinansı, mesanenin tamamen boşalamadığı ve artık idrarla dolduğu zaman oluşur.

Ultra ince pedler

TENA® Ultra İnce pedler, gizlilik sağlaması için özel olarak tasarlanmıştır. Daha ince bir profile sahip olmalarına rağmen normal inkontinans pedleri ile aynı koruma seviyesini sağlayabilirler.

Yaprak pedler

Aynı zamanda sadece ped olarak da bilinen bu pedler, mevcut en küçük ve ince ürünler arasındadır. TENA® inkontinans pedleri, çok hafif idrar kaçırma durumlarında koruma ve günlük ferahlık için tasarlanmıştır.

Yetişkin Hasta Bezi

TENA® “yetişkin hasta bezleri” anlamına gelir. Bunlar, bantlar sayesinde kolayca yapıştırılabilir ve kolayca çıkarılabilir.

Yetişkin Hasta Bezleri

Bu “yetişkin hasta bezleri” inkontinansa karşı koruma sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. TENA® erkek ve kadın külotları, hastanıza bakım sunmak adına idealdir. Bantlar sayesinde kolayca yapıştırılabilir ve kolayca çıkarılabilir. Bazen yetişkin bezi olarak da bilinen yetişkin inkontinans bezleri, inkontinansa karşı yoğun koruma sağlayabilmek için maksimum emiciliğe sahiptir.